Private Loan Market

Spółka celowa – czym jest i jak ją finansować?

spółka celowa

Czym dokładnie jest spółka celowa? Jak ją definiujemy i według jakich reguł funkcjonuje? A wreszcie – jakie istnieją skuteczne metody na pozyskanie finansowania przez taką spółkę? Przekonaj się.

Spółka celowa to podmiot, który został powołany do życia, aby realizować konkretne cele wyznaczone przez wspólników będących właścicielami i tym samym nadzorcami danego projektu. Jakie to cele? Może być to szeroko zakrojona działalność inwestycyjna o różnym charakterze, na przykład związana z infrastrukturą i realizowaniem projektów budowalnych. Tak jak ma to miejsce w przypadku firm deweloperskich. Ale oczywiście nie tylko. Spółka celowa to z definicji spółka zadaniowa bądź projektowa (jak ją dawniej określano), która ma zrealizować dowolne zamierzenia gospodarcze.

Często zdarza się, że spółka celowa (czy mówiąc inaczej, spółka specjalnego przeznaczenia) zostaje wydzielona przez spółkę matkę właśnie po to, by zrealizować określoną inwestycję. Przykładowo dane przedsiębiorstwo z branży usługowej powołuje spółkę celową, aby skutecznie prowadzić proces budowy nowych nieruchomości. Znaczenie mogą mieć też kwestie podatkowe. Samo określenie „spółka celowa” lub SPV (Special Purpose Vehicle) zaistniało w latach dziewięćdziesiątych wraz z nastaniem transformacji ustrojowej w Polsce.

Spółka celowa – podstawowe formy

Spółka o której tu mówimy, może przybrać rozmaite formy. Może to być spółka osobowa, bądź kapitałowa (akcyjna). Forma ta jest uwarunkowana konkretnymi celami, jakie stawia przed sobą spółka. Prawny status jest z zasady dobierany tak, aby jak najbardziej skutecznie realizować postawione na wstępie założenia.

W ramach Unii Europejskiej najczęściej spotkać można spółki celowe, które mają formę spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Drugi najbardziej popularny typ to spółki komandytowe. Są one zakładane po to, by minimalizować ryzyko rozmaitych inwestycji.

Przeczytaj też:  Pożyczka dla nowych firm – zobacz, jak możesz zdobyć pieniądze na rozpoczęcie działalności!

Funkcjonowanie Spółki celowej – kluczowe cechy

Wśród naczelnych wyróżników spółek tego typu możemy wskazać fakt, że same w sobie nie dysponują aktywami niefinansowymi oraz że często stanowią jednostki zależne od innych podmiotów, np. większego konsorcjum. Co za tym idzie, spółki celowe często nie najmują pracowników. Są także kontrolowane przez przedstawicieli spółki-matki.

Gdy mowa jest o specjalistycznym finansowaniu spółek celowych możemy wskazać kilka rodzajów. Wynikają one z rozmaitych regulacji bankowych. Po pierwsze, może być to finansowanie nieruchomości komercyjnych lub nieruchomości o podwyższonym ryzyku. Możemy także mieć do czynienia z pozyskiwaniem środków na transakcję budowy obiektu lub zakupu towarów. Wreszcie istnieje forma Project Finance. W jego ramach często wysoki jest udział kapitału obcego (takiego jak kredyty bankowe). Zobowiązania są zaś spłacane z nadwyżek generowanych przez inwestycję.

Finansowanie inwestycji – czy tylko kredyty bankowe

Niezależnie od tego czy działasz w ramach spółki celowej czy nie i szukasz środków na inwestycje, niejednokrotnie możesz stanąć przed dylematem – czy korzystać z kredytu bankowego. Faktem jest, że rozwiązanie tego typu często nie jest łatwo osiągalne. Banki stosują skomplikowane procedury związane z wnioskowaniem o kredyt. Wymagają zdolności kredytowej, szczegółowo sprawdzają dane w BIK czy wymagają wielu różnorodnych formalności.

Czy istnieje tym samym jakaś alternatywna i skuteczna ścieżka, dzięki której można pozyskać środki? Alternatywą tą mogą być prywatne instytucje finansowe. Te z zasady są o wiele bardziej elastyczne w podejściu do klientów. Pożyczki w instytucjach tego typu przyznawane są łatwiej, bez nadmiaru formalności. Dzięki temu może to być wartościowe źródło kapitału w kontekście prowadzonych inwestycji przez spółkę.

Private Loan Market – prywatna instytucja finansowa

Przykładem prywatnej instytucji finansowej udzielającej wsparcia przedsiębiorstwom jest Private Loan Market. PLM to firma, która swoje usługi oferuje właśnie różnej maści firmom. To instytucja adresująca swoje produkty do przedsiębiorstw z rozmaitych branż. Począwszy od firm deweloperskich, przez branżę hotelarską i transportową, a skończywszy na sektorze nowych technologii.

Przeczytaj też:  Kredyt pod zastaw mieszkania – jak uzyskać pożyczkę?

Podstawowe wyznaczniki pożyczek w PLM to szybkość, wygoda i elastyczność. Decyzja o przyznaniu środków zawsze podejmowana jest indywidualnie w odniesieniu do konkretnego przypadku. Tak samo uzgadniany jest okres spłaty pożyczki, czy prowizja. To sprawia, że z oferty tej prywatnej instytucji finansowej korzysta wiele podmiotów gospodarczych.

Pożyczka w PLM – nieruchomości jako zabezpieczenie

Zabezpieczenie pożyczek w Private Loan Market to nieruchomości, które znajdują się w posiadaniu pożyczkobiorcy. Mogą to być zarówno nieruchomości komercyjne takie jak magazyny handlowe lub lokale usługowe, jak też nieruchomości prywatne (domy, działki i mieszkania). Klient wnioskując o pożyczkę, musi udowodnić, że jest właścicielem danej nieruchomości, przedstawić swój biznesplan i wskazać, że będzie w stanie spłacać pożyczkę. Ta może być przeznaczona na dowolny cel biznesowy.

Co warte podkreślenia, minimalna wartość pożyczki w PLM to 500 tys. zł. Pożyczki udzielane są do wysokości 50 proc. wartości zabezpieczenia. To oznacza, że aby wnioskować o środki w Private Loan Market, trzeba dysponować nieruchomością wartą co najmniej milion złotych.

Finansowanie w PLM – najważniejsze zalety

Z punktu widzenia klientów oferta Private Loan Market to szereg zalet, które sprawiają, że ta prywatna instytucja finansowa to wartościowa alternatywa dla banków. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • szybkość udzielania środków o wiele większą niż w instytucjach bankowych;
  • brak limitu zaangażowania środków;
  • elastyczność oferty;
  • wiedza i doświadczenie prywatnej instytucji finansowej;
  • bogate doświadczenie i wiedzę prywatnej instytucji finansowej;
  • ofertę bardziej korzystną niż w przypadku konkurencyjnych firm (gdzie finansowanie można uzyskać najczęściej jedynie do ok. 30 proc. wartości zabezpieczenia).

To wszystko sprawia, że myśląc o finansowaniu inwestycji, warto wziąć pod uwagę opcję, jaką przynosi prywatna instytucja. Łatwe w uzyskaniu środki mogą znacząco pomóc w realizowaniu zakładanych celów i rozwoju. To nie pozostaje bez znaczenia dla podmiotów specjalnego przeznaczenia. W tym choćby dla deweloperów prowadzących prace rozwojowe nad dużymi projektami.

Przeczytaj też:  Kredyty pod zastaw nieruchomości – finansowanie na wyciągnięcie ręki

Szybkość i profesjonalizm

Cenimy Twój czas – wypłata w mniej niż 48h

  • Wniosek
  • Oferta do 24h
  • Decyzja
  • Umowa
  • Wyplata do 24h