Private Loan Market

Czym jest Project Finance? Przekonaj się!

project finance

Project Finanse to jeden ze sposobów finansowania inwestycji. Jaka jest jego specyfika i jak z pomocą tej formy skutecznie pozyskiwać środki na realizację projektów? Zobacz!

Określenie „Project Finance” z pozoru może brzmieć enigmatycznie, ale w istocie podstawowe zasady funkcjonowania tej formy są proste. To sposób finansowania wielkich inwestycji, niejednokrotnie o charakterze infrastrukturalnym. W ramach Project Finance tworzona jest z zasady spółka celowa. Ona ma w imieniu inwestora zarządzać daną inwestycją.

Kluczowa kwestia to fakt, że finansowanie projektów w przypadku Project Finance opiera się w dużej mierze na udziale kapitału obcego. Udział owego kapitału to często siedemdziesiąt lub dziewięćdziesiąt procent. Co może stanowić ów kapitał obcy? Mogą to być obligacje, kredyt bankowy lub innego rodzaju pożyczki.

Project Finance – finansowanie i jego korzyści

Finansowanie w formule Project Finance to kilka korzyści. Istotny jest fakt, że w tym przypadku finansowanie jest uzależnione przede wszystkim od oceny zyskowności przedsięwzięcia i opłacalności danego projektu. Nie zaś typowo od możliwości kredytowych podmiotu. Kredytodawcy oferując finansowanie w formule Project Finance, opierają się przy tym na czterech fazach.

Pierwsza z nich to tak zwana faza przedinwestycyjna. W niej m.in. identyfikowani są sponsorzy projektu. Następnie ma miejsce faza realizacyjna, w której inwestorzy zakładają spółkę celową (SPV). Potem w fazie rozruchu następuje uruchomienie projektu i spłata zobowiązań z nadwyżek finansowych. Wreszcie następuje faza operacyjna, w której zobowiązania zostają spłacone, a projekt jest normalnie eksploatowany.

Finansowanie Project Finance – alternatywy

Jednak czy typowe kredyty bankowe to jedyna możliwość związana z finansowaniem projektów? Nie. Pamiętać należy, że banki prowadzą bardzo skomplikowane i często długotrwałe procedury. Istnieje przy tym spore ryzyko, że kredytu nie uda się pozyskać. Tym samym niejednokrotnie gdy inwestorowi zależy na szybkim pozyskaniu środków, może się udać do innego źródła. Źródłem tym może być prywatna instytucja finansowa.

Przeczytaj też:  Kredyt hipoteczny pod zastaw innego mieszkania – warunki przyznawania i istotne informacje

Przykładem takiej właśnie instytucji jest Private Loan Market. Kieruje ona swoją ofertę do przedsiębiorców z różnych sektorów, w tym z branży transportowej, nowych technologii czy branży deweloperskiej. Instytucja ta oferuje dużo większą elastyczność niż typowe instytucje bankowe. Decyzja o przyznaniu finansowania każdorazowo jest podejmowana w odniesieniu do konkretnego klienta. Podobnie elastyczne podejście jest stosowane w przypadku takich aspektów pożyczki jak okres spłaty, oprocentowanie czy prowizja.

Private Loan Market – kluczowe zalety oferty

Produkty Private Loan Market to o wiele więcej korzyści dla inwestorów. Oprócz elastycznego podejścia do klienta wśród kluczowych plusów oferty PLM można wskazać:

  • brak limitu zaangażowania środków;
  • szybkość finansowania większą niż w przypadku banków;
  • ofertę lepszą kosztowo niż w przypadku konkurencji (gdzie często finansowanie ma miejsce do poziomu ok. 30 proc. wartości zabezpieczenia, w PLM jest to 50 proc.);
  • wiedzę i doświadczenie prywatnej instytucji finansowej.

Z usług PLM korzysta m.in. wiele firm z branży deweloperskiej, które wykorzystują pozyskane pożyczki na budowę nowych nieruchomości i rozwijanie swojej działalności. Stanowi o tym fakt, że szybkość i wygoda to naczelne wyznaczniki działalności PLM.

Pożyczki w Private Loan Market zabezpieczone nieruchomościami

Zabezpieczeniem pożyczek zaciąganych w tej instytucji są nieruchomości. Mogą to być zarówno nieruchomości komercyjne (lokale usługowe, magazyny), jak i prywatne (domy, mieszkania, działki). Minimalna wartość pożyczki, o jaką można wnioskować w PLM, to 500 tys. zł. Tym samym, jako że maksymalne finansowanie to 50 proc. wartości zabezpieczenia, aby wnioskować o pożyczkę, trzeba mieć nieruchomość o wartości co najmniej miliona złotych.

Project Finance – podsumowanie

Jak więc widzisz, istnieją alternatywne metody finansowania Project Finance. Kredyty bankowe to tylko jedna z nich. Jeżeli szukasz sposobu na pozyskanie kapitału, który będzie szybki i skuteczny, weź pod uwagę instytucje prywatne jako opcję, która pomoże w dynamicznym rozwoju twoich przedsięwzięć. 

Przeczytaj też:  Spółka celowa – czym jest i jak ją finansować?

Szybkość i profesjonalizm

Cenimy Twój czas – wypłata w mniej niż 48h

  • Wniosek
  • Oferta do 24h
  • Decyzja
  • Umowa
  • Wyplata do 24h