Private Loan Market

Źródła finansowania przedsiębiorstw – jak możesz sfinansować rozwój swojej firmy?

źródła finansowania przesiębiorstw

Czym się od siebie różnią poszczególne źródła finansowania przedsiębiorstw? Które z nich są najbardziej skuteczne? Czym różnią się wewnętrzne i zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw? Poznaj odpowiedzi na te pytania i przekonaj się, jaka forma finansowania jest najlepsza dla ciebie.

Wewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstwa

Zacznijmy od omówienia tego, czym są wewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstwa. Innymi słowy jest to finansowanie firmy ze środków własnych. Może tu być mowa choćby o wypracowanym przez firmę zysku. Dalszy rozwój jest więc finansowany przez kapitał własny, który może pochodzić od samego przedsiębiorstwa lub też jego udziałowców i akcjonariuszy.

Wewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstwa mają sens oczywiście tylko wtedy, gdy dana firma znajduje się w sytuacji pozwalającej na przeznaczenie części środków na inwestycje i rozwój. Co oczywiste, gdy budżet firmy nie pozwala na wydzielenie odpowiedniego kapitału na podobne cele, należy zwrócić się w stronę źródeł zewnętrznych.

Wewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstwa – faktoring

Jako jeden z najbardziej popularnych sposobów finansowania wewnętrznego możemy wskazać faktoring. Finansowanie działalności przedsiębiorstwa poprzez tę formę polega na tym, że firma faktoringowa wykupuje z danej spółki nieprzeterminowane wierzytelności przedsiębiorcy (inaczej nazywanego faktorantem). Faktorant wcześniej wystawia owe wierzytelności swoim odbiorcom (zwanym kontrahentami).

W tym przypadku przedsiębiorca nie musi zamrażać swoich środków w oczekiwaniu na spłatę faktur przez kontrahentów. Może otrzymać odpowiednią kwotę od razu od faktora, który wykupił wierzytelności. Faktoring jest tym samym często wykorzystywany przez tych przedsiębiorców, którzy mają problemy z płatnościami.

Przeczytaj też:  Kredyty pod zastaw nieruchomości – finansowanie na wyciągnięcie ręki

Zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw

Co jednak w sytuacji, gdy firma nie ma żadnych możliwości skorzystania ze źródeł wewnętrznych? Wtedy należy sięgnąć po źródła zewnętrzne, do których zaliczyć można kredyty, leasing czy emisję akcji. Są to więc zawsze zewnętrzne środki, które firma jest w stanie pozyskać od innych przedsiębiorstw i instytucji.

Zdobyte w ten sposób środki firma otrzymuje z zasady na pewien czas i w zgodzie ze ściśle określonymi warunkami. Kapitał może być zwracany instytucji zewnętrznej od razu w całości lub w ratach, w zależności od ustaleń.

Źródła finansowania przedsiębiorstw – pomoc państwowa i prywatna

W Polsce firmy mogą korzystać z pomocy państwowej pod postacią rozmaitych dotacji i dofinansowań, które mogą stanowić źródła finansowania działalności przedsiębiorstwa. Wyodrębnić można kilka różnych programów związanych ze wspieraniem działalności gospodarczej. Z zasady tego rodzaju wsparcie państwowe jest jednak udzielane firmom reprezentującym ściśle określone branże. Ich cele powinny też być zbieżne z celami gospodarczymi kraju czy realizowaną przezeń polityką społeczną. To sprawia, że zakres firm, które mogą liczyć na wsparcie państwowe, jest często węższy niż w przypadku źródeł prywatnych.

Prywatne źródła i sposoby finansowania przedsiębiorstw 

Polacy mogą także skorzystać z pomocy prywatnych źródeł finansowania przedsiębiorstw. Jedną z form, która cieszy się największym uznaniem przedsiębiorców pozostają kredyty bankowe. Ich powszechność nie oznacza jednak, że są to najprostsze i najlepsze źródła finansowania przedsiębiorstw. Wręcz przeciwnie. Zanim firma otrzyma finansowanie, musi przejść przez takie czasochłonne etapy, jak weryfikacja firmy, ocena jej finansów i ryzyka. Umowa kredytowa wiąże się zaś z szeregiem obwarowań i obowiązków. Niska elastyczność tej formy sprawia, że coraz więcej firm sięga po alternatywne źródła finansowania działalności przedsiębiorstwa. 

Nowoczesne źródła finansowania przedsiębiorstw

Taką właśnie, alternatywną i elastyczną formę stanowi Private Loan Market. PLM to prywatna instytucja finansowa, która oferuje pożyczki przedsiębiorstwom, które chcą inwestować i aktywnie rozwijać swoją działalność. Środki pozyskane z pożyczki od PLM mogą zostać przeznaczone na dowolny cel biznesowy. Co ważne, wypłacane są szybko, jak wiadomo, czas w wielu sytuacjach bywa kwestią nadrzędną. Tym samym, oferta Private Loan Market to niezwykle efektywne źródła finansowania działalności przedsiębiorstwa.

Przeczytaj też:  Pożyczka hipoteczna dla firm. Finansowanie bankowe i pozabankowe

PLM oferuje swoją pomoc przedsiębiorcom posiadającym zabezpieczenie w postaci nieruchomościami: mieszkań, działek, domów. Pożyczka to skuteczny zamiennik dla hipotecznego kredytu bankowego. Co istotne, korzystać z niej mogą podmioty, które nie posiadają zdolności kredytowej wymaganej przez banki. PLM pozwala na zminimalizowanie uciążliwości, jakie niosą za sobą przewlekłe procedury bankowe.

Źródła finansowania przedsiębiorstw z PLM – dla kogo?

Wśród firm, które sięgają po nowoczesne źródła finansowania przedsiębiorstw oferowane przez Private Loan Market, możemy odnaleźć spółki aktywnie inwestują na rynku nieruchomości oraz deweloperów. Ale nie tylko. Wśród pożyczkobiorców, których może wspierać PLM, znajdują się także przykładowo właściciele hotelów czy biznesów z branży transportu i nowych technologii, a więc firmy o dużym potencjale, które chcą się rozwijać.

Jak już wspomnieliśmy, zabezpieczenie pożyczki w PLM stanowią przede wszystkim nieruchomości prywatne (domy, mieszkania etc.), ale także komercyjne, takie jak magazyny, czy lokale usługowe. Z tego względu klientami PLM są często mali i średni deweloperzy. Ale to nie oznacza, że Private Loan Market zamyka się na inne branżę. Firma jest elastyczna i kieruje swoją ofertę do wszystkich przedsiębiorców, którzy dysponują odpowiednim zabezpieczeniem.

Źródła finansowania przedsiębiorstw dopasowane do indywidualnych potrzeb

Decyzję o przyznaniu dofinansowania i jego szczegółowych warunkach, w tym o oprocentowaniu i prowizji, PLM podejmuje indywidualnie dla każdego klienta. Warunki ustalane są między innymi na podstawie przeznaczenia pożyczki, jej wartości i okresu finansowania.

Minimalna pożyczka od omawianego źródła finansowania przedsiębiorstw wynosi 500 tys. złotych. W prywatnej instytucji finansowej PLM można otrzymać dofinansowanie wynoszące do 50 proc. wartości zabezpieczenia. To zdecydowanie więcej niż w przypadku innych instytucji, które zazwyczaj oferują pożyczki do kwoty oscylującej w granicach 30 proc. wartości zabezpieczenia. Jak nietrudno obliczyć, firmy, które chcą wnioskować o pożyczkę w PLM, powinny dysponować nieruchomościami wartymi przynajmniej milion złotych.

Przeczytaj też:  Spółka celowa – deweloper a metody finansowania działalności

Źródła i sposoby finansowania przedsiębiorstw – dla deweloperów i nie tylko

Znaczną część pożyczkobiorców PLM stanowią deweloperzy, w tym ci mali i średni, którzy chcą dalej rozwijać swoją działalność, lecz w tym celu potrzebują kapitału. Często też zmagają się z problemem zakupu ziemi, który to z zasady nie jest kredytowany przez banki. W tym względzie źródła finansowania przedsiębiorstw oferowane przez PLM okazują się niezwykle pomocne.

Nie oznacza to jednak, że na finansowanie zewnętrzne ze strony PLM nie mogą liczyć firmy z innych branż. Jeżeli masz firmę, która chce się rozwijać, planujesz inwestycje i dysponujesz potrzebnym zabezpieczeniem w postaci nieruchomości, warto byś spojrzał na oferowane przez PLM alternatywne źródła finansowania przedsiębiorstw.

Szybkość, skuteczność, wsparcie rozwoju

PLM to elastyczność i szersze możliwości niż w bankach w przypadku tradycyjnych kredytów. To forma finansowania tańsza niż te, oferowane przez konkurencyjne instytucje.

To wreszcie produkt dobrze skrojony pod potrzeby małych i średnich deweloperów, ale także stanowiący efektywne źródła finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. Jeżeli szukasz prywatnej instytucji finansowej z dużym doświadczeniem i wiedzą oraz niezwykłą elastycznością, finansowanie PLM jest właśnie dla ciebie!

Szybkość i profesjonalizm

Cenimy Twój czas – wypłata w mniej niż 48h

  • Wniosek
  • Oferta do 24h
  • Decyzja
  • Umowa
  • Wyplata do 24h